استپر موتور چیست؟

استپر موتور وسیله‌ای مکانیکی است که در بیشتر خودروهای موجود در بازار که دریچه گاز مکانیکی دارند، استفاده می‌شود.

استپر موتور تنظیم هوای ورودی به موتور در هنگامی که ماشین در دور آرام قرار دارد را انجام می‌دهد. دور آرام خودرو به این معنا است که شما اتوموبیل خود را روشن کرده‌اید ولی با آن رانندگی نمی‌کنید. مثل زمانی که هنگام صبح ماشین خود را روشن می‌کنید تا گرم شود یا وقتی که پشت چراغ قرمز ایستاده‌اید.

استپر موتور در موارد دیگری نیز کاربرد اساسی دارد. وقتی که کولر خودرو را روشن کرده‌ایم، موتور به هوای بیشتری برای ایجاد احتراق برای تولید نیرو نیاز دارد. و در این مورد استپر این هوا رو برای موتور تامین می‌کند.

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های خرابی استپر موتور، گاز خوردن بی‌مورد خودرو در هنگامی است که ماشین در حالت آرام قرار دارد. یعنی وقتی که ماشین روشن است و ما در حال رانندگی نیستیم. و یا هنگامی که می‌خواهیم دنده ماشین را عوض کنیم و بی‌مورد خودرو گاز می‌خورد. ازدیگر نشانه‌های خرابی استپر موتور این است که ماشین در حالت دور آرام بی مورد خاموش شود یا عقربه دور موتور افت شدید داشته باشد.

یکی از راه‌های تست این قطعه این است که ماشین را روشن کنیم ولی با آن رانندگی نکنیم و بعد کولر خودرو را روشن کنیم .
اگر اتوموبیل گاز  بیش از حد خورد یا دور موتور افت کرد و ماشین رو به خاموشی رفت تقریبا می‌توان اطمینان یافت که استپر موتور خودرو خوب کار نمی‌کند و باید بررسی شود.

اگر سنسور ضربه نیز نصب شده باشد استپر موتور وظیفه گسترده تری دارد. در این حالت استپر موتور باید در هر لحظه سوزن ژیگلور مربوطه را طوری عقب و جلو کند. تا ضربه حس شده توسط سنسور ضربه، ناشی از احتراق ناقص سوخت، به گونه مناسبی جبران شده ویا بهبود یابد.

عیب یابی:

اما یکی از شایع‌ ترین عیوب مربوط به موتور پله‌ای نوسانات دور موتور در حالت آرام است. یعنی وقتی شما خودرو را در حالت سکون قرار می‌دهید و هیچ فشاری به پدال گاز وارد نمی‌کنید دور موتور نوسان داشته و ثابت نمی‌شود، دلیل این عیب استپر موتور است. گاهی استپر موتور نشتی هوا دارد و اورینگ دور آن خراب است، در نتیجه باید اورینگ آن تعویض شود.

در بعضی مواقع در دورهای بالا این مشکل پیش می‌آید. به نحوی که شما در دنده‌های ۳ یا ۴ ناگهان با افت شدید دور موتور مواجه شده و دور شمار موتور پایین می‌افتد. در اینجا مشخص است استپر کثیف بوده و باید تمیز شود. باز هم باید استپر را باز کرد تا عیب آن مشخص شود. در زمستان یا هوای سرد گاهی خودرو به سختی روشن می‌شود. هر چندگاهی در هوای معمولی نیز این اتفاق می‌افتد، ولی نمود آن در هوای سرد بیشتر است. اینجا استوپر موتور تا نهایت باز نشده و راه هوا را برای موتور باز نمی‌کند تا موتور به راحتی روشن شود.

در نهایت خاموش شدن خودرو در زمان ایست کامل است. به نحوی که تا خودرو کامل می‌ایستد و دور آرام بر موتور حاکم می‌شود خودرو خاموش می‌شود. باز هم باید استوپر موتور را کنترل کرده و نحوه کار آن را چک کرد.

روش تمیز کردن استپر موتور:

جهت تمیزکردن و شستشوی از اسپری انژکتور شوی استفاده نمایید.  ابتدا سر استپر موتور (شیر موتوری) را به سمت پایین گرفته و بر روی قسمت فلزی ژیگلور بپاشید تا شستشو انجام شود.

روش نصب استپر موتور:

  1. ابتدا قفل باطری های را بردارید.
  2. سپس سوکت استوپر موتور را بردارید.
  3. دو پیچ دو طرف استوپر را باز کرده و استوپر معیوب را خارج کنید.
  4. استوپر موتور جدید را در محل مربوطه قرار دهید. پیچ ها ببندید و سوکت را متصل نمایید.
  5. قفل باطری را گذاشته و محکم کنید.
  6. سوئیچ را به مدت ۱۵ ثانیه روی برق قرار دهید. سپس ۱۵ ثانیه از حالت برق خارج کنید و این عمل را ۳ مرتبه تکرار نمایید.

(این عمل جهت هماهنگی استوپرموتور با کامپیوتر (ECU) باید حتما انجام شود و باید قبل از اینکه استارت انجام شود. بعد از انجام این عملیات، استارت بزنید

شرکت نیلو خودرو ارائه کننده استپرهای با کیفیت (NKC) می باشد.

استپرهای NKC دارای ضمانت می باشد.

#استپر#غلطک#هرزگرد#میل تعادل#قطعه خودرو#پراید#پژو#ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی#خودرو#تسمه#تیغه #سنسور#رینگ#ریک#پلوس#اس۴تی#شمع#انجیکا#تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو#بلبرینگ#تیبا#دیسک#دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند#nkc##لنت#ترمز#واترپمپ#سیبک#قرقری#فرمان# دسته موتور#وایر#شمع#احتراق#طبق مثلثی#بوش#طبق#گردگیر#دیسک ترمز#سمند#ماندو#ضربه گیر#اکسل عقب#پژو۴۰۵#سیلندرترمز#ABS##دوسرپیچ#هیدرولیک#پژو۲۰۶مغزی#پمپ بنزین#ماهله#صافی#بنزین#سنسورمپ

دیدگاه‌ها ۰

*
*