بوش طبق و علائم خرابی آن

بوش طبق چیست؟

در بخش های مختلفی از خودرو مانند سیلندرها، سیستم تعلیق خودرو، اکسل عقب از واژه بوش استفاده می شود. بوش در واقع نوعی عایق ارتعاشی است که  با ایجاد مرز بین اجزای مختلف خودرو انتقال انرژی متحرک به دیگر بخش های متحرک  خودرو را کاهش می دهد. کاهش انتقال انرژی به سایر نقاط و کاهش نوسانات  آسودگی راننده و سرنشینان خودرو به دنبال دارد. بوش ها با توجه به محل قرارگیری در خودرو، کارکرد، ظاهر فنی دارای عناوین و اسم های مختلفی هستند. نام بوش سیستم تعلیق خودرو، بوش طبق نام دارد.

گرچه عوامل مختلفی سبب کاهش ارتعاشات خودرو می شوند، اما بوش طبق می تواند تا حد قابل توجهی از نوسانات خودرو جلوگیری کند.

محل قرارگرفتن بوش طبق

سیستم تعلیق خودرو از قطعات متعددی تشکیل شده که بوش طبق یکی از آنهاست. بوش سیستم تعلیق در واقع وظیفه اتصال قطعات مختلف در این سیستم را بر عهده دارد و دلیل اصلی استفاده از آن حذف سر و صدا و لرزش های سیستم تعلیق است. بوش ها در قسمت های مختلف خودرو با وظایف متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال بوش سیلندر، بوش اکسل و یا بوش طبق که هر یک از لحاظ کارکرد و حتی  جنس و ظاهر با دیگری متفاوت است.

بوش طبق خودرو در واقع قطعه ای شبیه به سیبک است که وظیفه اتصال قطعات مختلف را بر عهده دارد. با وجود شباهت بوش طبق و سیبک آنها  دارای تفاوت های عمده ای هستند، چرا که جنس اصلی بوش ها از لاستیک طبیعی یا اورتان است.  و فقط در یک جهت حرکت می کنند. وجود دست اندازها و خرابی های جاده عامل آسیب جدی  به خودرو و خرابی بوش ها و سیبک است. قسمت های پلاستیکی بوش تحت فشارها و ضربه های  مداوم دچار آسیب و پارگی می شوند. اغلب سیبک ها نیز از قسمت لاستیکی و گردگیری شان دچار آسیب می شوند.

وجود دست اندازها و خرابی های جاده عامل آسیب جدی به خودرو و خرابی بوش ها و سیبک است. قسمت های پلاستیکی بوش تحت فشارها و ضربه های مداوم دچار آسیب و پارگی می شوند. اغلب سیبک ها نیز از قسمت لاستیکی و گردگیری شان دچار آسیب می شوند.

در صورتی که سیبک شامل یک گوی فلزی متصل به بازو است و حرکتی دورانی دارد پس در جهت هایمختلفی حرکت کند و امکان چرخش چرخ های خودرو را فراهم می کند. به بیان ساده می توان گفت بوش ها نقش مفصل ها را در بدن یک انسان ایفا می کنند و باعث کاهش ضربه و آسیب جدی به خودرو می شوند.

نکته:

بوشهای طبق خودرو قطعه ای است. از جنس پلی اورتان یا لاستیک طبیعی (بوش های اورتان مقاومت بالاتری در برابر دما دارند. و برای بخش هایی از خودرو که حرارت زیادی دارد. مورد استفاده قرار می گیرد) که به دلیل خاصیت انعطاف پذیری خود می توانید. تا حدی ضربات وارد شده  به سیستم تعلیق خودرو را جذب کند. و از نویز، لرزش و سر و صدای آن بکاهد. البته بوش های اورتان از کشش کمتری نسبت به بوش های لاستیکی برخوردارند و این می تواند فرمان پذیری خودرو را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع و جنس بوش طبق

بوش لاستیک طبیعی

این بوش ها به علت ساختار خود دارای طول عمر مناسب و قابلیت کشسانی مناسبی هستند. آن ها مقاومت بسیار خوبی در دمای پایین دارند.

بوش پلی اورتان

جنس این نوع بوش ها مقاوت بسیار بالایی در برابر گرما دارد، اما چندان انعطاف پذیر نیستند. عدم انعطاف پذیری بوش اورتان می تواند فرمان پذیری خودرو را تا حدودی دچار اختلال کند. این جنس از بوش ها برای داشتن عملکرد مطلوب همواره باید با گریس و یا روغن نرم شوند.

همان طور که پیشتر گفته شد بوش ها هم چون نویزگیر عمل می کنند، آن به علت ساختار خود باعث کاهش سر و صدا و کاهش آسیب به سیستم تعلیق خودرو می شوند. با تمام این تفاسیر اگر خودرویی دارای لرزش و سر و صدا است، نخستین گزینه ای که به ذهن می رسد عدم انجام وظیفه بوش طبق است. خرابی بوش طبق نوسانات و ارتعاشات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

عوامل خرابی بوش طبق

حرکت طبق ها، پستی و بلندی مسیر، وزن بیش از حد خوردرو، تصادف جاده ای. استفاده بیش از حد  از خودرو، جنس نامرغوب بوش ها، نامرغوب بودن مواد اولیه. عدم کیفیت بوش طبق، فرسوده شدن قطعه از جمله عواملی است. که سبب تخریب طبق و اختلال در سیستم تعلیق خودرو می شود.

بیرون زدگی بوش بازویی و آسیب سیبک ها از دیگر عوامل بروز اختلال در این قطعه است. نکته حائز اهمیت در این بخش این است که تشخیص خرابی طبق به علت محل قرار گیری  آن کار چندان آسانی نیست، پس بهتر است به منظور تشخیص دقیق، خودرو خود را به  یک تعمیر کار ماهر در تعمیرگاه نشان دهید. زیرا شیوه کار طبق و تشخیص علت خرابی تنها توسط تعمیرکار متخصص قابل تشخیص است.

نکته مهم و قابل توجه در مبحث تعویض بوش طبق این است که درجه خرابی سیبک و بوش متفاوت است؛ اگر لبه های خارجی بوش تغییر شکل داده است، نیازی به تعویض نیست. اما ترک برداشتن یا خوردگی قطعه می تواند خودرو را دچار اختلال کند. پس باید قطعه تعویض شود.

علائم خرابی بوش طبق خودرو

اغلب رانندگان به علت عدم ارتباط و شناخت بوش طبق متوجه خرابی و آسیب آن نمی شوند. شنیدن صدای تق تق یا جیر جیر در دست انداز ها، تماس سایشی، انحراف زوایای کمبر و کستر چرخ ها می تواند یکی از علائم خرابی طبق بوش را نشان دهد. معمولا طبق ها از ناحیه بوش ها و سیبک ها دچار آسیب می شوند.

زیرا این دو بخش ناهمواری ها  و فشار های جاده را تا حد قابل توجهی کنترل می کنند. اما چنین عملی باید با اطمینان کامل انجام شود.  پس شناخت یک تعمیرکار حرفه ای یکی از راه های دوام سیستم تعلیق خودرو است. یک تعمیرکار حرفه ای باید قبل از تعویض بازویی، طبق ها، سیبک ها و تمامی قسمت های مرتبط را مشاهده کند.  تا پی به سالم بودن آن ها ببرد.

بررسی جابه جایی بوش ها

نخستین گام  برای یک تعمیرکار بررسی قطعات و متعلقات سیستم مربوطه از نظر ظاهری است. جا به جایی بوش ها، کج شدن بازویی، پارگی بخش لاستیکی سیبک یا خراب شدن بوش یکی از نشانه های  اختلال در سیستم تعلیق خودرو است که فرد متخصص در اولین مشاهده ظاهری متوجه خواهد شد.

 پس از بررسی ظاهری، تعمیرکار ممکن است آزمایش های مختلفی به جهت رسیدن به نتیجه انجام دهند. اگر خراب شدن بازویی به دلیل خرابی دو قطعه بوش و سیبک نباشد، ضربه های شدید به خود قطعه  عامل آسیب و اختلال است. تجربه نشان داده عبور مداوم از سرعت گیر غیر استاندارد و جاده های ناهموار باعث آسیب جدی به سیستم تعلیق خودرو  و کج شدن طبق ها می شود. نکته حائز اهمیتی که باید در این مبحث گفته شود این است که، تعویض یا تعمیر بوش و سیبک آسان تر و مقرون به صرفه تر از  بازسازی یا تعویض قطعه بازویی است.

#nkc

#نیلو-خودرو#قطعه خودرو #پراید #پژو #ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی #خودرو #تسمه #تیغه #سنسور #رینگ #ریک #پلوس #اس۴تی #شمع #انجیکا #تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو #nkc##لنت #ترمز

#بوش-طبق

#بوش طبق

دیدگاه‌ها ۰

*
*