سیبک مفصل چیست؟

آشنایی با سیبک مفصل

سیبک مفصل یا قرقری فرمان، جهت اتصال جعبه فرمان به سیبک فرمان مورد استفاده قرار می گیرد. چون یک سر قرقری فرمان به جعبه فرمان متصل می‌شود، لذا نام دیگر آن، بازویی فرمان نیز است. وظیفه این قطعه انتقال نیروی کششی از جعبه فرمان به سیبک فرمان است و همچنین در جعبه فرمان انسجام ایجاد می کند. قرقری فرمان از خانواده سیبک ها و جزء گروه قطعات جلوبندی و سیستم تعلیق خودرو می باشد.

هنگامیکه سیبک فرمان خراب شده یا از جا درآمده باشد گریس موجود در آن خشک و یا خارج می شود. و با کار کردن قرقری بدون گریس، آسیب شدیدی به آن وارد می گردد. بطور کلی با خراب شدن قرقری فرمان، فرمان پذیری خودرو دچار مشکل می شود. موقع عبور از دست اندازها خودرو تکان های شدیدی خورده و صدایی به گوش می رسد. و در بعضی مواقع، ضربه‌ای به جعبه فرمان خودرو وارد می‌آید که از داخل خودرو توسط راننده احساس می‌شود. 

کیفیت الیاژ

کیفیت الیاژ به کار رفته در سیبک ها بسیار حائز اهمیت است. اگر سیبک ها کیفیت مناسب نداشته باشند در اثر تعمیرات رزوه قطعه دچار خوردگی می شوند. همچنین در دست اندازهای شدیددچار شکستگی می شوند. همچنین خرابی قرقری فرمان موجب لاستیک سایی غیرعادی نیز در خودرو می شود.

دلایل و نشانه های خرابی قرقری فرمان چیست؟

 در اکثر موارد خراب شدن گردگیر قرقری فرمان، دلیل خراب شدن سیبک مفصل می باشد. در واقع با خراب شدن گردگیر قرقری فرمان، گریس خشک می شود. و در نتیجه سیبک مفصل آسیب خواهد دید. ایجاد صدا در دست اندازها، ناشی از آسیب دیدن سیبک مفصل در خودرو باشد.
از دیگر علائم خرابی سیبک مفصل لق شدن مفصل و یا کج شدن است. و با بروز این مشکل زاویه چرخها به هم می خورند و در تنطیم فرمان نیز درست عمل نمی کنند. در نتیجه صدای غیر متعارف از جلو بندی به گوش می رسد. و در برخی موارد خرابی باعث گیجی خودرو می شود. با توجه به افزایش روز افزون برندهای نامعتبر در بازار توصیه می کنیم.

نکته:

با توجه به افزایش روز افزون برندهای نامعتبر در بازار توصیه میکنیم از برند شناخته شده و معتبر S4T که دارای ضمانت می باشد استفاده کنید.

#غلطک#هرزگرد#میل تعادل#قطعه خودرو#پراید#پژو#ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی#خودرو#تسمه#تیغه #سنسور#رینگ#ریک#پلوس#اس۴تی#شمع#انجیکا#تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو#بلبرینگ#تیبا#دیسک#دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند#nkc##لنت#ترمز#واترپمپ#سیبک#قرقری#فرمان# دسته موتور#وایر#شمع#احتراق#طبق مثلثی#بوش#طبق#گردگیر#دیسک ترمز#سمند#ماندو#ضربه گیر#اکسل عقب#پژو۴۰۵#سیلندرترمز#ABS##دوسرپیچ#هیدرولیک#پژو۲۰۶مغزی#پمپ بنزین#s4t

دیدگاه‌ها ۰

*
*