علائم خرابی تسمه کولر خودرو و نحوه تعویض آن

شایع ترین و مهمترین نشانه خرابی تسمه کولر ، شنیدن صدا از داخل کاپوت جلو است. مدتی که از عمر این قطعه می گذرد، کار کردن آن با صدایی شبیه به جیر جیر همراه می شود. برای بازدید از تسمه کولر ، داخل کاپوت جلو، زیر کمپرسور کولر را نگاه کنید.

جنس تسمه کولر

تسمه ها معمولاً از ترکیب پلاستیک و نوعی نخ و الیاف تولید می شوند. این نوع قطعات به مرور زمان به دلیل نوع جنسی که دارند، دچار پوسیدگی و خوردگی می شوند؛ به همین دلیل هم بررسی دوره ای آنها جزو مهم ترین کارهایی است که رانندگان باید به خاطر بسپارند.

نحوه طراحی و مراحل تولید تسمه کولر باید بسیار مقاوم باشد تا در برابر کشش های مداوم، اصطکاک و گرما خاصیت خود را از دست ندهد. البته، ناگزیر بعد از زمان مشخصی، کیفیت و کارایی تسمه کولر افول می کند؛ اما انتخاب نوع مرغوب این قطعه نیز اهمیت زیادی دارد.

انواع تسمه کولر

افراد زیادی سؤال می کنند که کدام نوع تسمه کولر برای خودرو بهتر است. مثلاً اگر شما از فروشنده لوازم یدکی، برای خودروی پراید تسمه کولر بخواهید، از شما می پرسد، دنده ای یا ساده؟

منظور از تسمه دندانه دار، مدلی از تسمه است که روی سطح آن آج هایی وجود دارد. بنا بر گفته برخی از کارشناسان، تسمه های دندانه دار به دلایل زیر بیشتر عمر می کنند:

گردش هوای آنها بیشتر است؛ پس زودتر خنک می شوند؛

هنگام کارکردن، اصطکاک کمتر است؛ بنابراین دیرتر خراب می شوند؛

حالت ارتجاعی شان بیشتر است؛ بنابراین ترک نمی خورند.

لازم به ذکر است افراد زیادی هستند که از تسمه ساده در خودرویشان استفاده می کنند و از کیفیت و عملکرد آن نیز رضایت دارند. همانطور که در بالاتر گفته شد، بهتر است که هنگام خرید بیش از هر چیز بر مرغوبیت مواد اولیه و جنس تأکید داشته باشید.

تعویض تسمه کولر

تعویض تسمه کولر کار غیر قابل انجامی نیست، اما توصیه می شود به افراد متخصص سپرده شود. گاهی اوقات صحیح نبستن تسمه باعث خرابی زودتر از موعد آن می شود. توجه داشته باشید که تسمه نباید بیش از اندازه شل یا سفت بسته شود؛ چرا که اگر نادرست در جای خود قرار بگیرد، عملکرد کمپرسور و دینام را هم تضعیف می کند

چگونه می توانیم سروصدای تولید شده از تسمه کولر را برطرف کنیم؟

برای رفع این مشکل، ابتدا اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه شما دارای تسمه کولر، نئوپرن است. تسمه های قدیمی در خودروهای معمولی عموماً از جنس نئوپرن ساخته شده اند. تشخیص این که تسمه از نظر ظاهری با مدل های تسمه برقی در خودروهای مدرن و لوکس چه تفاوتی دارد و چه زمانی نیاز به تعویض دارند، دشوار است.

برای بازرسی تسمه کولر و رفع مشکلات سروصدا، ابتدا باید کاپوت وسیله نقلیه را باز کرده و پوشش های روی تسمه را بردارید. شاید نیاز داشته باشید از ابزارهایی مانند پیچ گوشتی یا آچار دستی استفاده کنید. وقتی می خواهید عملکرد تسمه را هنگام روشن بودن موتور بررسی کنید به زاویه دید مستقیم و دسترسی به تسمه نیاز دارید.

در مرحله بعدی، تسمه کولر را پیدا کنید. تسمه فن ها را معمولا در قسمت جلوی موتور قرار می دهند و به یک قرقره وصل می کنندکه فن خنک کننده یا فن های رادیاتور را می چرخاند. تسمه ها اغلب سیاه یا خاکستری هستند.

وسیله نقلیه را روشن کنید. مطمئن شوید که ترمز دستی خودرو راکشیده اید بعد موتور را روشن کنید. در هنگام روشن شدن موتور، درب کاپوت را باز بگذارید و درب موتور را بردارید.

با روشن شدن موتور، تسمه کولر به سرعت در حال حرکت است، بنابراین می توانید اسپری تنظیم شرایط تسمه را به صورت مستقیم روی آن بپاشید. با این کار، صدای جیرجیر از تسمه فن باید بلافاصله متوقف شود.

چگونه تسمه کولر را ترازبندی کنیم؟

یکی از کارهایی که باید برای سلامت تسمه کولر و بازرسی انجام دهید، تراز کردن آن است. شایع ترین علت تولید سروصدا از این تسمه ها، عدم تراز بودن یا عدم انطباق تسمه روی قرقره ها است. با باز کردن درب کاپوت، تسمه را بررسی کنید تا مطمئن شوید کاملاً روی قرقره با یک تراز صاف قرار دارد.

حتی اگر تسمه کولر کمی جابجا شود، باعث تولید صدای جیر جیر می شود.اگر تسمه ها را به درستی تراز نکنیم باعث فرسودگی تسمه ها می شود.

علائم آسیب یا سایش بیش از حد در تسمه کولر را شناسایی کنید. اگر تسمه فن ماشین شما نیاز به تعویض داشته باشد، در اثر ساییدگی یا آسیب دیدگی، اغلب سر و صدا تولید می کند. به تسمه ها، یک منبع نوری بتابانید و از نزدیک به آن نگاه کنید. در صورت وجود هر گونه شکاف و درز یا ترک خوردگی در تسمه، باید بلافاصله آن را تعویض نمایید. اکثر تسمه ها باید در هر ۳۰ تا ۶۰ هزار مایل، تعویض شوند. یکی از راه هایی که می توانید ترازبندی تسمه کولر را انجام دهید، بررسی حرکت قرقره ها و است. میزان کشیدگی تسمه باید متناسب و آزادانه باشد. اگر گذشت زمان فولی را بیش از حد فرسوده کرده باشد و قادر به اعمال کشش کافی بر روی تسمه نباشد، باید آن را تعویض کنید.

#تسمه کولر#استپر#غلطک#هرزگرد#میل تعادل#قطعه خودرو#پراید#پژو#ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی#خودرو#تسمه#تیغه #سنسور#رینگ#ریک#پلوس#اس۴تی#شمع#انجیکا#تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو#بلبرینگ#تیبا#دیسک#دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند#nkc##لنت#ترمز#واترپمپ#سیبک#قرقری#فرمان# دسته موتور#وایر#شمع#احتراق#طبق مثلثی#بوش#طبق#گردگیر#دیسک ترمز#سمند#ماندو#ضربه گیر#اکسل عقب#پژو۴۰۵#سیلندرترمز#ABS##دوسرپیچ#هیدرولیک#پژو۲۰۶مغزی#پمپ بنزین#ماهله#صافی#بنزین#سنسورمپ

دیدگاه‌ها ۰

*
*