غلطک هرزگرد چیست و چه کاری انجام می دهد؟

غلطک هرزگرد قطعه‌ای بسیار مهم و حساس در خودرو است و درصورت خرابی می‌تواند باعث خسارت‌های زیادی شود. به همین دلیل مهم است که پیشنهاد می کنیم اطلاعاتی درباره‌ی آن کسب کنید. تا در صورت خراب شدن آن سریع آن را تعویض نمایید.

هرزگرد رابط میان دو محورمنتقل کننده‌ قدرت است. همچنین این قطعه وظیفه‌ محکم کردن تسمه و اطمینان از نحوه عملکرد صحیح تسمه را بر عهده دارد. این محصول معمولا از جنس چدن، آهن وآلومینیوم ساخته می‌شود و طرح داخل آن شیاری است. هرزگرد باعث می شود عملکرد موتور خودرو هنگام روشن بودن کولر بهتر شود و فشار پمپ هیدرولیک را کاهش می دهد.

در واقع هرزگرد نوعی فولی است و روی یک بلبرینگ بسته می‌شود. وبر روی موتور متصل می‌شود. زمانی که می‌خواهند تسمه را به دور دو عدد فولی بالا و فولی پایین جا بیندازند. و میزان سفتی لازم را تنظیم کنند، از هرزگرد استفاده می‌کنند. برای این منظور پیچی که روی هرزگرد است را باز کرده و به وسیله‌ی وزنه‌ی مخصوص میزان سفتی را تنظیم می‌نمایند.

به همین منظور تسمه را  طوری تنظیم می‌کنند که نه زیاد سفت باشد و نه زیاد شل که نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد، پس روی حد متوسطی تنظیم می‌شود. اگر تسمه زیادی سفت باشد حتی امکان تکان دادن آن با دست نیز وجود ندارد و این می‌تواند برای موتور خودرو بسیار مضر باشد.  تسمه در موتورهای مختلف متفاوت است و به همین دلیل هرزگرد و غلطک هرزگرد نیز در موتورهای مختلف متفاوت خواهند بود؛ ولی کاربردی که دارند مشابه است و تقرییا همه‌ی غلطک هرزگردها کاری همانند یکدیگر را انجام می‌دهند. به عنوان مثال می‌توان گفت که هرزگرد تایمینگ و هرزگرد کولر دو نمونه از هرزگردهای پر کاربرد هستند.

فولی هرزگرد چیست؟ 

فولی هرزگرد قطعه‌ای است که وظیفه اصلی آن این است که موقعیت‌های مختلف تسمه نسبت به میل لنگ موتور خودرو را تنظیم می‌نماید و تنظیم کردن حرکت‌های یکنواخت و هماهنگ از وظایف اصلی فولی هرزگرد است.

دلایلی و علائم خرابی هرزگرد و غلطک هرزگرد  

به دلیل اینکه هرزگردها روی بلبرینگ کار می‌کنند. در صورت خرابی بلبرینگ هرزگردها نیز به دنبال آن دچار آسیب خواهند شد. بنابراین یکی از علائم خرابی هرزگرد و غلطک هرزگرد، خراب شدن بلبرینگی است که روی آن سوار می‌شود. و به طور دقیق برخلاف عملکرد مورد نظر کار می‌کند و این بدین معنا است که به جای این که چرخش تسمه را راحت‌تر کند. مانند ترمز عمل کرده و باعث می‌شود که تسمه پاره شود. 

اگر بخواهیم تسمه را سفت کنیم و از ابزارهای مخصوص استفاده نکنیم. تسمه شل بسته شده و در نتیجه نمی‌تواند به خوبی کار کند. و یا ممکن است تسمه به صورت سفت بسته شده و سایر قطعاتی که به این کار مرتبط هستند. نتوانند به خوبی از قدرت موتور خودرو بهره برده و به تسمه موتور فشار اضافی وارد می‌شود. و این فشار اضافی بر روی هرزگرد اعمال شده و بلبرینگ و غلطک هرزگرد دچار صداهای اضافی می‌شوند.

سایر علائم:

از اولین و مهم‌ترین نشانه‌های خرابی غلطک هرزگرد و هرزگرد می‌توان به صداهای جیر جیر مانند اشاره کرد. اگر در مراحل اول خرابی به آن اهمیت داده نشود، می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی به یک مشکل بزرگ‌تر تبدیل شده و سایر اجزا و قطعات موتور را نیز خراب کند و در این صورت بلبرینگ‌ها آسیب دیده و غلطک هرزگرد قفل می‌کند و نهایتا می‌تواند تسمه موتور را پاره کند. در صورتی که این اتفاق بیفتد دلایلی مانند عدم درست بسته شدن شیارهایی که روی تسمه بر روی شیارهای فولی تاثیر بسیاری دارند.

کیفیت هرزگرد و غلطک آن به ظاهر زیاد قابل تشخیص نمی‌باشد. هنگامی که خودروی شما دچار خرابی غلطک هرزگرد شده است باید دقت کرد. چون هرزگرد و غلطک آن از بیرون با تسمه موتور ارتباط دارد. وجود لبه‌های تیز و یا کوچک‌ترین شیارها می‌تواند برای تسمه موتور بسیار مضر باشند. و آن را پاره یا خراب نماید, به همین دلیل کیفیت غلطک هرزگرد نقش بسیار مهمی دارد. و بسیار حائز اهمیت است که غلطک هرزگرد با کیفیتی را خریداری نمایید. 

غلطک هرزگرد ۴۰۵ (NKC) از جمله پر توجه‌ترین غلطک‌های هرز گرد در میان قعات موجود در بازار به شمار می‌رود. به گونه‌ای که امروزه این محصولات محبوبیت فوق‌العاده بالایی نسبت به سایر قطعات دیگر داشته. و روز به روز طرفداران بیشتری پیدا خواهند کرد.

#غلطک#هرزگرد#میل تعادل#قطعه خودرو #پراید #پژو #ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی #خودرو #تسمه #تیغه #سنسور#رینگ #ریک #پلوس #اس۴تی #شمع #انجیکا #تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو #بلبرینگ #تیبا #دیسک #دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند   #nkc##لنت #ترمز#واترپمپ#سیبک #قرقری #فرمان# دسته موتور#وایر#شمع#احتراق#طبق مثلثی#بوش #طبق#گردگیر#دیسک ترمز#سمند#ماندو#ضربه گیر#اکسل عقب#پژو۴۰۵#سیلندرترمز#ABS##دوسرپیچ#هیدرولیک#پژو۲۰۶

دیدگاه‌ها ۰

*
*