معرفی شمع خودرو | علائم خرابی شمع و تأثیر آن در کاهش مصرف سوخت

امروزه آگاهی از راه های علمی و عملی کاهش مصرف سوخت و افزایش توان پیشرانه اتومبیل امری جدی است. شاید شما هم برای تعویض شمع خودرو به تعمیرگاه مراجعه کرده و با دریایی از مدل و اسم شمع مواجه شده باشید. در بازار قطعات خودرو و تعمیرگاه ها انواع مختلف شمع ها یافت یا توصیه می شود. اما کدام یک از انواع شمع خودرو برای خودرو شما مناسب است؟

این یک نکته مهم است که شمع ها یک کالای مصرفی هستند. و مانند روغن و فیلترها باید در سرویس های دوره ای خودرو برای حفظ کارآیی موتور تعویض شوند.

این امر جزو کارهای هزینه بر و در بعضی از موتورها با ساختار پیچیده و تنگی محیط موتور، کاری سخت و زمان گیر است. همچنین شمع هایی که طول عمر کوتاه دارند. در بازه زمانی کارکرد در موتور، به سرعت کارآیی خود را از دست می دهند. به همین دلیل به سرعت تنطیم موتور خودرو را دچار مشکل می کنند.

در پیشرانه های احتراق داخلی نیروی موتور از احتراق مخلوط سوخت و هوا در انتهای مرحله تراکم بدست می آید. عمل احتراق با جرقه کوچک و سریع شمع در موتور آغاز می شود. این عمل طی یک فرآیند پیچیده در زمان بسیار محدود صورت می پذیرد. در دورموتور ۳۰۰۰ دور در دقیقه، موتور در هر ثانیه ۵۰ دور می زند و در واقع ۲۵ سیکل کامل در موتور انجام می شود. به این ترتیب ۲۵ جرقه در هر ثانیه در هرسیلندر انجام می شود.

شمع قطعه مصرفی مؤثر در سلامت موتور

در صورتیکه شمع، هر کدام از جرقه های فوق را از دست بدهد. مخلوط سوخت و هوای وارد سیلندر شده، بدون آنکه انرژی خود را آزاد کند از محیط موتور بیرون می رود که نتیجه آن کاهش قدرت موتور و افزایش آلودگی هوا است.

همچنین بدلیل آنکه راننده با دور موتور مذکور به قدرت مورد نظر خود نمی رسد. پدال گاز را بیشتر فشار می دهد و بدین ترتیب با مصرف سوخت بیشتر به مطلوب خود دست می یابد.

در واقع با بالا رفتن دور موتور تعداد بارهایی که سوخت به موتور وارد و امکان آزاد شدن انرژی آن فراهم می شود، بالا می رود.

حال این موتور است که باید از این فرصت استفاده کند. اگر کوچک‌ترین مشکلی در ایجاد این جرقه به وجود بیاید با افت قدرت مفید موتور، آلودگی شدید محیط‌ زیست و همچنین صدمه رسیدن به اجزای موتور مواجه می شویم.

امروزه انواع گوناگون و مختلفی از شمع ها در بازار موجود است.

تفاوت شمع های چند پلاتین و سوزنی

علت بکار بردن پلاتین های متعدد در ساخت شمع، تنها بالا بردن طول عمر آن است.

امکان جرقه زنی همزمان همه الکترودها با سیستم ولتاژ خودروهای استاندارد تقریبا محال است.

فقط در زمان هایی که حرارت یک الکترود طوری بالا برود. که مقاومت الکتریکی آن مانع گذر الکترون های آماده تخلیه از الکترود مثبت شود، الکترون ها الکترود منفی خنک تر را انتخاب می کنند. شاید به همین دلیل است که بعضی ها با خطای دید تصور می کنند که همه الکترودها با هم جرقه می زنند. چشم انسان از دیدن و تشخیص حدود چند ده جرقه در ثانیه ناتوان است.

تفاوت دیگر این شمع ها نسبت به شمع های سوزنی، داشتن احتمال خاموشی شعله به دلیل چاه های حرارتی بیشتر (الکترودهای منفی بیشتر) و نیز داشتن هندسه جرقه و شعله عمود بر راستای سیلندر که امکان انتشار شعله همگن را از بین می برد است.

البته تولید شمع های چند پلاتین در زمان خود نسبت به شمع های عادی یک انقلاب بود و در زمان خود گام مثبتی در راستای احتراق بهتر به حساب می آمد.

شمع های سوزنی ایریدیوم جدید، با تکیه بر ویژگی های مواد بکار رفته در آنها و تکنولوژی صرف شده در ساختارشان دارای جرقه قوی تر در راستای سیلندر که امکان انتشار همگن شعله را پدید می آورد و باعث بهسوزی می شود، از عمر طولانی برخوردار است و اقدام موثری در راستای بالا بردن کارآیی موتورهای درونسوز و حفظ محیط زیست به حساب می آیند.

باید با توجه به مدل موتور خودرو و توصیه‌های کارخانه سازنده و البته کیفیت و برندهای گوناگون، بهترین مدل را برای خودری خود انتخاب کنیم.

با یک انتخاب درست می توانیم بهترین راندمان و مصرف سوخت را از موتور خودرو دریافت کنیم.

علائمی که نشان میدهد مشکل اتومبیل از شمع است

شاید تا به حال برایتان سوال پیش آمده که خودرو نیروی ایجاد جرقه را از کجا می آورد و در پاسخ این سوال میتوان گفت شمع خودرو در داخل خود جریان برق را دارد که در درون آن حرکت میکند و این نیروی برق به وسیله فضای خالی که بین سر شمع و انتهای آن وجود دارد، قوسی قوی از جنس الکتریکی به وجود می آورد که جرقه را در موتور ایجاد میکند. ولی گاهی اوقات همین قطعه کوچک با خراب شدن، فرد را دچار مشکلاتی میکند که علت آن را میتوان روغن هایی دانست که اطراف بدنه آن را گرفته است و از جریان الکتریکی برق جلوگیری میکند و گاهی اوقات فاصله ایی که در میان سر شمع و انتهای آن میباشد تنظیم نیست و قوس الکتریکی ایجاد نمیشود که باعث خاموش شدن موتور میشود.

علائم

  1. برخی از اتومبیل ها هستند که در صورت خرابی شمع، سوخت درون سیلندرشان به صورت ناقص محترق می شود. و علت اصلی آن محترق شدن سوخت موجود در سیلندر در زمانی نامناسب میباشد. و اگر فرد آن را به سرعت تعویض نکند پیشرانه اتومبیل آسیب میبیند.
  2. زمانی که شمع خودرو مشکل پیدا میکند یکی از علائم آن ایجاد سرو صدا هنگام حرکت در جاده میباشد. که علت آن سوخت های اضافه ایی میباشد که محترق نشده‌اند و باعث میشوند حسگر شمع خودرو مشکل پیدا کند. و احتراق نادرست سوخت را به دنبال داشته باشد.
  3. برخی از افراد هستند که مشکل خودروی خود را از طریق دور موتور اتومبیل تشخیص میدهند. و یا به صدای پیشرانه اتومبیل خود گوش میدهند. و به راحتی میتوانند مشکل را پیدا کنند. کسانی هستند که از شتاب کم خودروی خود گلایه دارند اما دلیل آن را نمیدانند. باید گفت اگر شمع خودرو مشکل پیدا کند و نتواند به خوبی پاسخ گوی نیاز شتاب اتومبیل باشد، در واقع ضعیف شده یا کارایی خود را از دست داده که باید آن را تعویض کرد.
  4. گاهی اوقات که این قطعه با مشکل رو به رو میشود سبب افزایش سوخت بیشتر اتومبیل خواهد شد. که علت آن محترق نشدن درست سوخت در سیلندرها میباشد. اگر این قطعه دچار کثیفی شود باعث میشود مصرف سوخت خودرو به طور ناگهانی بالا رود. که میتوانید آن را تمیز کنید یا تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

ماندگار ترین شمع ها کدامند؟

شمع قوی را میتوان یکی از عواملی دانست که در تعویض این قطعه موثر میباشد. این مدل ها با توجه به این که باعث میشوند سریعتر خودرو روشن شود. سریعتر هم از بین میروند چون زودتر داغ میکنند پس طول عمر کمتری دارند. و زودتر باید تعویض شوند.
شمع های با طول عمر زیاد مزایای بسیاری دارند که یکی از آنها زمان تعویض آن میباشد. و فرد نیازی ندارد هر چند مدت یکبار شمع خودروی خود را تعویض کند.آن دسته که قویی هستند و طول عمر مفید آنها زیاد میباشد دارای الکترود قوی میباشند. شمع هایی که از جنس ایریدیوم و یا پلاتین هستند. طول عمری طولانی تر نسبت به دیگر مدل ها دارند.

آیا شمع خودرو نیاز به سرویس دارد؟

شاید برای هرکسی این سوال پیش آمده باشد که این قطعه هم نیاز به سرویس شدن دارد و برای پاسخ به این سوال باید گفت بله. شمع هم مانند دیگر اعضای ماشین احتیاج به سرویس دارد چراکه بعد از مدتی از استفاده دچار عیب هایی میشود مثل نا میزان بودن فاصله بین سر شمع و انتهای شمع که باعث میشود جریان الکتریسیته به خوبی جریان پیدا نکند و موتور خودرو دیرتر روشن شود و حتی گاهی اصلا روشن نمیشود که برای حل این مشکل میتوانید به مکانیک مراجعه کنید.

و توسط آچار فیلر آن را تنظیم کنید و مواد زائدی که اطراف آن را گرفته تمیز کنید. کارشناسان پیشنهاد میکنند شمع اتومبیل خود را هر بیست هزار کیلومتر سرویس کنید. تا مشکلی در هنگام روشن کردن و گاز دادن به ماشین خود نداشته باشید.

تاثیر تعویض شمع و وایر در کاهش مصرف سوخت

شمع و وایر از قطعات مصرفی سیستم جرقه زنی خودرو است. و در طی کیلومتر های خاص توسط کارخانه مشخص می شود که باید تعویض شوند. در صورت عدم تعویض شمع و وایر، قدرت جرقه کاهش پیدا می کند. و در نتیجه مخلوط سوخت و هوا به طور مناسب محترق نمی شود. این اتفاق موجب کاهش توان تولیدی موتور و به تبع آن افزایش مصرف سوخت را به همراه دارد.

#nkc

#نیلو-خودرو

#شمع #قطعه خودرو #پراید #پژو #ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی #خودرو #تسمه #تیغه #سنسور #رینگ #ریک #پلوس #اس۴تی #شمع #انجیکا #تک پلاتین #سیبک

دیدگاه‌ها ۰

*
*