عملکرد مپ سنسور خودرو چگونه است؟

مپ سنسور چیست؟

مپ سنسور یکی از قطعات داخلی خودرو است که اطلاعات خود را به طور مستقیم به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند. این سنسور در مجرای ورودی هوای موتور قرار دارد. و باید میزان هوای مکش شده را به کامپیوتر خودرو گزارش دهد. سنسورها نقش بسیار مهمی در خودرو دارند و هر لحظه اطلاعات لازم را به کامیپوتر خودرو مخابره می‌کنند. و در صورت معیوب بودن هر سنسور، اطلاعات لازم به کامپیوتر خودرو نمی‌رسد و در نتیجه کنترل خودرو به درستی صورت نمی‌گیرد و خودرو به درستی کار نمی‌کند.

مپ سنسور(MAP)  یا سنسور فشار مطلق منیفولد یکی از سنسورهایی است که در سیستم کنترل الکترونیکی موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنسور به طور مستقیم به ECU  متصل می‌شود. مپ سنسور وظیفه دارد میزان هوای وارده را به کامپیوتر خودرو گزارش دهد. این قطعه که در مجرای ورودی هوا به موتور خودرو نصب می‌شود با یک شلنگ به دریچه ورودی هوا در منیفولد متصل می‌شود.

کامپیوتر خودرو با استفاده از اطلاعات دریافتی از مپ سنسور، دریچه هوا را کنترل می‌کند. اگر این سنسور وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، خودرو از کار می‌افتد زیرا کامپیوتر خودرو قادر به اندازه‌گیری فشار وارده به داخل موتور نیست.

وظیفه مپ سنسور

زمانی که پدال گاز را فشار می‌دهید،‌ هوای بیشتری وارد موتور خودرو می‌شود و در اینجا است که سنسور فشار مطلق منیفولد شروع به کار کردن می‌کند. البته عملکرد این سنسور در خودروهای توربوشارژر کمی متفاوت و پیچیده‌تر است. بهتر است وظیفه مپ سنسور را این گونه شرح دهیم که این سنسور اطلاعات لازم درباره هوای وارده به موتور خودرو را به ای سی یو ارسال می‌کند و در نتیجه ای سی یو تصمیم می‌‌گیرد که دریچه هوا را به نحوی کنترل کند.

محل نصب مپ سنسور

مپ سنسور در مجرای ورودی هوا به موتور خودرو قرار گرفته و هر لحظه هوای وارده به دریچه ورودی هوا را محاسبه می کندو به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند. ای سی یو اطلاعات دریافتی از مپ سنسور را مورد تحلیل قرار می‌دهد و به مدیریت دریچه ورود هوا می‌پردازد.

مشکلات خرابی مپ سنسور
 • زمانی که هر یک از سنسورهای خودرو دچار مشکل باشد اطلاعات درستی به ای سی یو مخابره نمی‌شود و در نتیجه کامپیوتر خودرو قادر به پردازش اطلاعات غلط نیست و نمی‌تواند به درستی دستور صادر کند.
 • اگر مپ سنسور هوای ورودی به پیشرانه را کمتر از حد معمول گزارش دهد، سوخت کمتری به موتور می‌رسد.
 • زمانی که سوخت کمتری به پیشرانه برسد، شمع ها در جرقه زدن دچار مشکل می شوند و نسبت هوا به سوخت افزایش می یابد که این مشکل شتاب خودرو را کاهش می دهد.
 • اگر اطلاعات ارسالی از مپ سنسور به ای سی یو بیشتر از حد معمول گزارش داده شود، ای سی یو سوخت بیشتری به پیشرانه تزریق می کند و جرقه زدن شمع‌ها سرعت بیشتری می‌گیرد که در نتیجه افزایش سوخت،‌ آسیب دیدن شمع‌ها و مسدود شدن کاتالیزور خودرو را به همراه دارد.
 • کنترل وضعیت سوخت خودرو برای احتراق بهتر یکی از وظایف مپ سنسور است. اگر تناسب درستی میان سوخت و هوا برقرار نباشد احتراق به درستی صورت نمی‌گیرد و میزان آلایندگی موتور خودرو نیز افزایش میابد.
 • زمانی که مخلوط سوخت رقیق باشد دمای موتور بالا می‌رود که واکنش بین اکسیژن و نیتروژن را به همراه دارد و در نتیجه مشتقات NOX از سوخت حاصل و منتشر می‌شود.
دلایل خرابی مپ سنسور
 • خرابی شمع‌ها
 • کیفیت پایین سوخت
 • تصادف شدید
علایم خرابی مپ سنسور
 • ریپ زدن خودرو
 • روشن شدن چراغ چک خودرو
 • افزایش میزان آلایندگی خودرو
 • افزایش مصرف سوخت
زمان تعویض مپ سنسور

معمولا زمان دقیق تعویض مپ سنسور در دفترچه راهنمای خودرو ذکر می کنند. به طور دقیق بعد از هر ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار کیلومتر، باید سنسور مپ باید تعویض کرد که این زمان می‌تواند به دلایلی زودتر از موعد مقرر باشد.

راه‌های تست مپ سنسور
 • دستگاه دیاگ
 • تست ولتاژی

به یاد داشته باشید که هنگام تعویض مپ سنسور سراغ سنسورهای ارزان بازار نروید و سنسور استانداردی را انتخاب کنید. همچنین بهتر است بدانید که یک مپ سنسور معیوب آسیب‌های بسیاری به خودرو وارد می‌کند و پس از مشاهده علایم خرابی، این سنسور مهم باید تعویض شود.

#غلطک#هرزگرد#میل تعادل#قطعه خودرو#پراید#پژو#ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی#خودرو#تسمه#تیغه #سنسور#رینگ#ریک#پلوس#اس۴تی#شمع#انجیکا#تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو#بلبرینگ#تیبا#دیسک#دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند#nkc##لنت#ترمز#واترپمپ#سیبک#قرقری#فرمان# دسته موتور#وایر#شمع#احتراق#طبق مثلثی#بوش#طبق#گردگیر#دیسک ترمز#سمند#ماندو#ضربه گیر#اکسل عقب#پژو۴۰۵#سیلندرترمز#ABS##دوسرپیچ#هیدرولیک#پژو۲۰۶مغزی#پمپ بنزین#ماهله#صافی#بنزین#سنسورمپ

دیدگاه‌ها ۰

*
*