میل موجگیر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

میل موجگیر یا میل تعادل

خودروها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند. که هر کدام از آنها وظایف مخصوص به خود را دارند. هرکدام از این قطعات برای به حرکت درآمدن یک خودرو باید به خوبی کار کنند. و عدم عملکرد صحیح آنها می تواند مشکلاتی را برای خودرو و سرنشینان آن به وجود آورد. میل تعادل به اصطلاح مکانیکها ، میل موج گیر در بیشتر موارد برای افزایش  تعادل خودرو و جلوگیری از چپ شدن آن ، در خودروها استفاده می شود.

میل موجگیر یا میل تعادل بخشی از سیستم تعلیق خودرو است. که به پایداری خودرو در پیچ های تند یا حرکت مارپیچی کمک می کند. در خودروهایی که ازسیستم تعلیق مستقل بهره می برند، این میله در زیر بازوها نصب می شود. بسیاری از خودروهای امروزی، در قسمت جلو دارای میل موجگیر هستند.

نحوه عملکرد میل موجگیر(میل تعادل)

در زمان حرکت خودرو در پیچ های شدید گشتاوری به بدنه و دیگر قطعات سیستم تعلیق ایجاد می شود. که در این حالت میله موجگیر وارد عمل میشود. و با ایجاد گشتاوری در جهت مخالف گشتاور ایجاد شده از سرنگونی خودرو جلوگیری می کند. این عمل همچنین باعث افزایش ایمنی و آسایش سرنشینان خودرو نیز می شود. میل موجگیر کمک می کند تا حد امکان تماس میان لاستیک خودرو با سطح جاده در پیچ های تند قطع نشود.

با وجودی که برخی خودروسازان در طراحی محصولات خود، لاستیک ها را با زاویه ای اندک نسبت به سطح جاده نصب می کنند. تا پایداری خودرو را افزایش دهند. اما در شرایطی که پیچ تندتر یا سرعت حرکت در پیچ بیشتر از مقدار معینی باشد. این میله موجگیر است که به کمک خودرو و سرنشینان آن می آید. تا از واژگونی خودرو جلوگیری کند.

در برخی از خودروها لاستیک ها به صورت استاندارد با زاویه ی اندکی نسبت به سطح جاده نصب می شوند. تا در پیچ ها، پایداری خودرو بیشتر شود. و به نوعی گشتاور پیچ جبران شود. با این وجود در شرایط بحرانی، مایل بودن چرخ ها هم کمک چندانی برای جلوگیری از واژگونی خودرو نمی کنند. و اینجاست که اهمیت نصب میله تعادل بیش از پیش آشکار می شود.

کاربرد اصلی میل موجگیر

درواقع کاربرد اصلی این قطعه در خوردو، کنترل و جلوگیری از غلط خوردن یا چپ شدن. خودرو در هنگام چرخش پیچ ها و حتی رانندگی در مناطق ناهموار است. 

میله موج گیر معمولا بین دو طبق پایین خودرو نصب می شود. و زمانی که خودرو پیچی را طی می کند. و اتاق به طرف بیرون پیچ متمایل می شود. طبق های پایین در جهت مخالف حرکت می کنند و میله موج گیر را می پیچانند اما میله موج گیر در برابر پیچش مقاومت می کند. این عمل سبب سفت شدن سیستم تعلیق در هنگام پیچیدن خودرو می شود، در نتیجه اتاق خودرو کمتر کج می شود.

#غلطک#هرزگرد#میل تعادل#قطعه خودرو#پراید#پژو#ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی#خودرو#تسمه#تیغه #سنسور#رینگ#ریک#پلوس#اس۴تی#شمع#انجیکا#تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو#بلبرینگ#تیبا#دیسک#دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند#nkc##لنت#ترمز#واترپمپ#سیبک#قرقری#فرمان# دسته موتور#وایر#شمع#احتراق#طبق مثلثی#بوش#طبق#گردگیر#دیسک ترمز#سمند#ماندو#ضربه گیر#اکسل عقب#پژو۴۰۵#سیلندرترمز#ABS##دوسرپیچ#هیدرولیک#پژو۲۰۶مغزی#پمپ بنزین#

دیدگاه‌ها ۰

*
*