وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

وظیفه وایر شمع چیست؟

وایر شمع وظیفه مهم انتقال برق خروجی از سیستم جرقه زنی به شمع های موتور را دارد. درواقع وظیفه وایر‌ها در خودرو، رساندن برق از کوئل ‌در خودرو‌های جدید‌تر‌‌ یا دلکو ‌در خودرو‌های قدیمی ‌تر‌ به سر شمع ‌ها می باشد.

انجام صحیح فرایند احتراق در موتورهای درون سوز به عوامل زیادی بستگی دارد. که می‌توانند بر روی کیفیت آن اثر گذار می باشد. موتور خودروها برای انجام احتراق با مکش هوا، متراکم کردن آن و ترکیب سوخت با هوا بخشی از این فرایند را انجام می‌دهد. در واقع قسمت تکمیل کننده این فرایند جریان برقی است. که باعث ایجاد جرقه و در نهایت احتراق در داخل موتور می‌شود.

وایرها باید جریان برق با ولتاژ ۱۲ هزار ولت را با کمترین تلفات انرژی و در سریع‌ترین زمان ممکن به شمع برسانند . بعد از این مرحله شمع باید بتواند وظیفه محول شده خود را به خوبی انجام دهد.

جنس بدنه و سر وایر شمع از چیست؟

جنس وایرهای شمع معمولاً از سیلیکونی می باشد و سر آن از برنج ساخته می شود.

وایر خودرو از یک سو به کوئل یا دلکو متصل می‌شوند. این محل اتصال معمولاً توسط درپوشی محافظت می‌شود. تا از ورود رطوبت به محل اتصال جلوگیری کند. ورود آب یا رطوبت می‌تواند بر روی عملکرد وایر تأثیر منفی داشته باشد. وایر ها از طرف دیگر به سر شمع‌های خودرو وصل می‌شوند. از آنجایی که این قسمت بیشتر می‌تواند در معرض رطوبت باشد عایق بندی آن با دقت بیشتری صورت گرفته است. جنس بیرونی و روکش وایرها نیز معمولاً از ترکیبات پلاستیک خشک یا لاستیک‌های ارتجاعی ساخته می‌شود. در داخل این روکش نیز رشته‌های یا الیاف قرار دارند که وظیفه هدایت جریان برق ایجاد شده در کوئل را بر عهده دارند.

خراب شدن وایرها چه علائمی دارد؟

خرابی وایرها می‌تواند باعث عملکرد ضعیف موتور و افزایش مصرف سوخت خودرو شود. در نتیجه ممکن است باعث نشتی احتمالی بنزین در سیستم سوخت رسانی خودرو شود. در این صورت ممکن است به صورت همزمان نشتی برق از وایرها باعث آتش سوزی و خطرات جانی و مالی بسیار جدی شود.

کاهش قدرت موتور، بالا رفتن دمای موتور به خاطر افزایش فشار به آن، ریپ زدن موتور و لرزش‌های بیشتر از حد عادی در موتور نیز از دیگر نشانه های خراب شدن  وایر شمع می باشد. به علاوه عدم عملکرد صحیح وایرشمع ها می‌تواند باعث افزایش آلایندگی خودرو و همچنین ذوب شدن سر شمع‌ها نیز شود.

در صورتی که روکش وایرها آسیب دیده باشد هنگام تماس دست با آنها احتمال برق گرفتگی نیز وجود دارد. معمولاً خوردگی یا مستهلک شدن روکش وایرهای با بررسی ظاهر آنها قابل شناسایی هستند. به طور خلاصه عوامل خرابی شمع عبارتند از:

مشکل در استارت خوردن موتور

مشکل در شتابگیری

لرزش ماشین

روشن شدن چراغ چک

سیاه شدن شمع خودرو

وایر شمع NKC دارای بدنه تمام سیلیکونی می باشد و جنس سر وایرها از برنج ساخته شده است. این محصول را میتوانید به همراه ضمانت از فروشگاه اینترنتی نیلوخودرو تهیه کنید.

#میل تعادل#قطعه خودرو #پراید #پژو #ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی #خودرو #تسمه #تیغه #سنسور#رینگ #ریک #پلوس #اس۴تی #شمع #انجیکا #تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو #بلبرینگ #تیبا #دیسک #دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند   #nkc##لنت #ترمز#واترپمپ#سیبک #قرقری #فرمان دسته موتوروایر#شمع#احتراق

دیدگاه‌ها ۰

*
*