کاربرد فیلتر بنزین (صافی ) در خودرو چیست؟

فیلتر یک قطعه یا دستگاهی است. که سوخت قبل از رسیدن به موتور از آن عبور می کند. اما در صورتی که نسبت به سلامت آن اطمینان حاصل نکنید، ممکن است به موتور ماشین آسیب برساند. و مشکلات جدی و پر هزینه ای برای شما ایجاد شود. بنابراین باید اطمینان داشته باشید که فیلتر شما همیشه در وضعیت مناسب به سر می ‎برد. به منظور کمک به شما در محافظت از فیلتر خودرو، در این مقاله به ارائه راهکار هایی برای تشخیص علائم فیلتر بنزین نامناسب و علائم مورد نظر برای تمیز و یا تعویض کردن آن خواهیم پرداخت.

کار فیلتر بنزین چیست ؟

یک فیلتر بنزین، گرد و غبار و یا مواد زائد موجود در سوخت را از آن جدا می کند. و به این ترتیب، مانع از ورود خاک به انژکتورها و یا محفظه احتراق می شود. بنزینی که فیلتر نشده باشد می‎تواند باعث آلودگی و زنگ زدگی تراشه های خودرو شود. اگر سوخت، تصفیه نشود، ذرات مضر درون آن موجب خرابی انژکتور ها و پمپ سوخت می شود. بنابراین، فیلتر سوخت، عملکرد موتور را بهبود می‎ بخشد و قطعه ای اساسی در وسیله نقلیه به حساب می‎ آید.

به همین دلیل، مهم است که به طور مرتب فیلتر بنزین اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید. تا در صورت وجود هرگونه مشکل در آن، برای برطرف کردن آن اقدام کنید. در بیشتر مواقع کافی است فیلتر را از ماشین خود جدا کرده و فیلتر جدید را جایگزین کنید. جالب است بدانید که امروزه بسیاری از فیلتر های ماشین ، قابل شستشو هستند. بنابراین، با خرید یک فیلتر سوخت مناسب، قادر به صرفه جویی هزینه های خود در بلند مدت خواهید بود.

نکته مهم:

یک فیلتر بنزین نامناسب همچنین می‎تواند باعث محدودیت در جریان سوخت نیز شود. در نتیجه موتور قادر به عملکرد صحیح نخواهد بود. و این امر می‎تواند منجر به بروز مشکلات جدی تر در وسیله نقلیه شود.

برخی از فیلتر ها در مخزن بنزین قرار می‎گیرند. و جایگزین کردن آن ها با فیلتر بنزین جدید سخت تر خواهد بود. اما این فیلتر ها از فیلتر های معمولی با دوام تر هستند.

هیچ دستور العملی برای ماندگاری دائمی فیلتر بنزین وجود ندارد. بنابراین بسیار مهم است که مرتبا وضعیت فیلتر سوخت ماشین خود را مورد بررسی قرار دهید.

معمولا وسایل نقلیه دارای دفترچه راهنمای تولید کننده هستند. بنابراین برای اینکه موتور در اثر استفاده از فیلتر نامرغوب آسیب نبیند. اطلاعات دفترچه راهنمای اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

نحوه عملکرد فیلتر بنزین:

فیلتر با پمپ کردن سوخت و از بین بردن آلودگی های آن کار می کند. برای انجام این کار، فیلتر بنزین نیازمند فشار است. که این فشار را پمپ سوخت برای آن فراهم می آورد.

این تصور که، فیلترهای بنزین وسیله ای غیر ضروری اند و نیازی به تصفیه بنزین وجود ندارد. تصوری کاملا اشتباه است. از آنجایی که سوخت هنگام حمل و نقل و ذخیره سازی، خاک و ناخالصی ها را به خود جذب می کند. فیلتر های سوخت از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. علاوه بر این، مخزن سوخت بنزین معمولا دارای آلودگی های بی شماری است. که در صورت عدم وجود فیلتر بنزین، این آلودگی ها موجب آسیب رساندن به موتور خودرو می شوند.

در واقع فیلتر بنزین بخش جدایی ناپذیر از روند رسیدن سوخت به موتور است. برخی اتومبیل ها دارای فیلتری هستند که در مخزن سوخت ادغام می شوند.

نشانه وجود مشکل در فیلتر سوخت


اکنون که دلایل مهم بودن فیلتر بنزین در اتومبیل را برای شما بیان کردیم. وقت آن است که لیستی از علائمی که نشان دهنده وجود مشکل در فیلتر بنزین اتومبیل است را به شما ارائه دهیم. با این حال، هیچ نشانه واضح و مشخصی برای تشخیص این مشکل وجود نخواهد داشت. بنابراین، در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، حتما باید کل موتور اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

۱. کاهش قدرت موتور ماشین

بروز افت شدید در قدرت ماشین می‎تواند نشانه بارز وجود مشکل در فیلتر بنزین باشد. برای مثال زمانی که در حال عبور از یک پل و یا سربالایی هستید و متوجه می شوید. که ماشین شما همانند سابق سرعت ندارد، بهتر است که فیلتر سوخت اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

کاهش قدرت اتومبیل در شرایطی اتفاق می‎افتد. که فیلتر بنزین به دلیل وجود انسداد در آن، توانایی برآورده کردن موتور اتومبیل برای سوخت را نداشته باشد. این مشکل، هنگامی که موتور نیازمند نیروی اضافی برای کار کردن است بیشتر نمود پیدا خواهد کرد. بنابراین بهتر است در هنگام بروز چنین مشکلی، قسمت های مختلف موتور اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

ممکن است کاهش سرعت ماشین به دلیل وجود مشکلات دیگری باشد. اما بهتر است ابتدا فیلتر سوخت ماشین خود را بررسی کنید.

۲٫ روشن شدن چراغ سنسور های داشبورد


برخی از اتومبیل ها دارای سنسور هایی هستند. که در صورت بروز هرگونه مشکل در سیستم موتور ماشین، صاحب اتومبیل را از آن آگاه می کنند. فیلتر بنزین آسیب دیده می توانند باعث افزایش فشار اعمال شده بر روی موتور شود. اگر فیلتر مسدود شود. مقدار سوخت کمتری به موتور منتقل می شود. و این بدان معناست که موتور، مقدار سوخت مورد نیاز خود را دریافت نمی کند.

وسیله نقلیه نمی تواند تشخیص دهد که این مشکل به دلیل وجود مشکل در فیلتر سوخت است. اما می تواند نشان دهد که مشکلی در نزدیکی موتور ماشین وجود دارد. بنابراین در صورت روشن بودن سنسور اتومبیل تان، بهتر است. فیلتر بنزین ماشین و همچنین سایر قسمت های سیستم موتور اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

۳٫ مشکلات متداول موتور اتومبیل


این احتمال وجود دارد که فیلتر بنزین مسدود شده موجب بروز مشکلات جدی در موتور ماشین شود. هنگامی که وسیله نقلیه در حال انتقال بار سنگین تری نسبت به زمان معمول است. و یا در حال رانندگی به سمت سربالایی هستید، موتور به مقدار سوخت بیشتری نیازمند است. در صورت وجود مشکل در انتقال سوخت لازم به موتور، معمولا فیلتر هوا مقصر است.

با این وجود، ذکر این نکته ضروری است که یک فیلتر بنزین در شرایط خاص ممکن است عامل سوء عملکرد باشد. این نوع مشکل معمولا در صورت گرفتگی فیلتر رخ می‎دهد. علاوه بر این، اتومبیل در این شرایط تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

با این حال، علاوه بر بررسی فیلتر سوخت اتومبیل خود، سایر اجزای سیستم موتور را نیز باید مورد بررسی قرار دهید.

۴٫ عدم افزایش سرعت موتور


در صورتی که موتور شما قادر به افزایش چشمگیر سرعت نیست، نیازی به نگرانی جدی وجود نخواهد داشت. همانطور که گفته شد فیلتر مسدود شده توانایی تامین مقدار سوخت مورد نیاز خودرو را نخواهد داشت. این امر معمولا در هنگام رانندگی در سرعت بالا نمود پیدا خواهد کرد. زیرا در این شرایط موتور نیازمند سوخت بیشتری است.

رانندگان معمولا هنگام بروز مشکل در موتور ماشین، از فیلتر بنزین غافل می‎شوند. بنابراین، اگر موتور خودرو تان دچار افت شدید سرعت شده، از بررسی فیلتر سوخت غافل نشوید.

۵٫ عدم روشن شدن موتور


دلایل مختلف زیادی وجود دارد که باعث از کار افتادن موتور اتومبیل می شوند. باتری از کار افتاده، استارت خراب، پمپ سوخت از کار افتاده و … تنها تعدادی از این دلایل هستند. در کنار همه این موارد، باید توجه داشته باشید. که فیلترهای سوخت مسدود شده ممکن است منجر به بروز مشکلات جدی در موتور و یا حتی از کار افتادن آن شوند.

بنابراین در صورتی که موتور اتومبیل تان، از کار افتاده است، بررسی فیلتر بنزین را به لیست مواردی که باید مورد بررسی قرار دهید، اضافه کنید. فیلتر سوخت مشکل دار، روند احتراق سوخت را مختل می‎کنند.

در صورتی که فیلتر بنزین خودرو شما کثیف باشد. اما کاملا مسدود نشده باشد، این احتمال وجود دارد که مشکلات زیادی هنگام استارت زدن خودرو به وجود بیاید. و موتور خودرو توانایی لازم برای انجام کار خود به درستی را نداشته باشد. در چنین مواقعی بهتر است اتومبیل خود را به یک مکانیک نشان دهید. تا در صورت لازم، فیلتر بنزین اتومبیل تان را تعویض کند.

۶٫ خراب شدن پمپ سوخت اتومبیل

فیلتر بنزین مسدود شده، همچنین می‎تواند به پمپ سوخت خودرو آسیب برساند. بنابراین، در صورت بروز هرگونه مشکل در پمپ سوخت اتومبیل تان، باید فیلتر بنزین اتومبیل را مورد بررسی قرار دهید. و ببینید که آیا در وضعیت مطلوبی قرار دارد یا خیر.

فیلتری که قادر به انجام عملکرد خود به درستی نمی باشد.باعث ایجاد فشار زیاد بر روی پمپ سوخت اتومبیل می شود. و از رسیدن سوخت به موتور اتومبیل جلوگیری می کند. این امر در نهایت موجب بروز مشکلات جدی در پمپ سوخت اتومبیل می شود.

در صورت بروز هرگونه مشکل در پمپ سوخت خودرو ابتدا فیلتر بنزین اتومبیل را بررسی کنید. و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کنید.

برخی از فیلتر سوخت ها دارای پنجره ای هستند که به شما این امکان را می ‎دهند. تا بدون کثیف کردن دستان خود، وضعیت داخلی فیلتر بنزین اتومبیل خود را بررسی کنید.اگر داخل محفظه فیلتر بنزین سیاه باشد. اطمینان داشته باشید که فیلتر سوخت شما نیازمند تعویض است. همچنین نمای زنگ زده و کثیف بیرون فیلتر بنزین نیز نشان دهنده از کار افتادگی آن است.

فیلتر بنزین در چه مواقعی نیازمند تمیز کردن و در چه مواقعی نیازمند تعویض است؟

عوامل مختلفی وجود دارد. که شما باید قبل از تصمیم گیری در مورد تمیز و یا تعویض کردن فیلتر سوخت اتومبیل خود به آن ها توجه کنید. در این بخش به ارائه مهم ترین عوامل در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

تصمیم در مورد تمیز و یا تعویض کردن فیلتر بنزین اتومبیل به مواد سازنده آن بستگی دارد. اگر فیلتر سوخت اتومبیل تان از فلز ساخته شد و توانایی تمیز کردن آن را دارید. پس این کار را انجام دهید. اما در صورتی که فیلتر سوخت اتومبیل تان، کثیف تر از آنی باشد که بتوانید آن را تمیز کنید. بهتر است از انجام این کار صرف نظر کرده و آن را تعویض کنید.

همانطور که گفته شد، معمولا هر اتومبیل دارای یک دفترچه راهنما است. با مراجعه به این دفترچه می توانید اطلاعات مختلفی در مورد تمیز و تعویض کردن فیلتر بنزین و زمان مورد نظر برای انجام این کار کسب کنید. و در صورت نیاز، فیلتر اتومبیل خود را تمیز و یا تعویض کنید.

در صورتی که اتومبیل تان دچار افت شدید سرعت شده، بهتر است از تمیز کرده فیلتر بنزین، صرف نظر کرده و نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

به طور کلی تعویض فیلتر سوخت بهتر از تمیز کردن آن است.

در صورت عدم تعویض فیلتر بنزین اتومبیل چه اتفاقی می افتد؟


فیلتر سوخت تنها بر وضعیت سوخت اتومبیل تاثیر نمی گذارد. بلکه باعث آسیب رسیدن به موتور و سایر قطعات دیگر خودرو نیز می شود. بنابراین در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین، موتور اتومبیل، همانند گذشته قادر به کار کردن نخواهد بود. و فرآیند انتقال سوخت به اتومبیل نیز دچار مشکل خواهد شد. بنابراین در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر هوا، انتظار عملکرد مناسب از خودرو خود نداشته باشید.

فیلتر بنزین مسدود شده می‎تواند باعث آسیب دیدن جدی موتور خودرو شود. اگر فیلتر به موقع تعویض نشود، آلودگی های موجود درون سوخت به موتو و انژکتور ها می رسد. و باعث بروز مشکلات جدی و هزینه بیشتر برای شما خواهد شد.

بنابراین حفظ فیلتر بنزین، مطابق توصیه سازنده بسیار مهم است. این بدان معناست که شما باید فیلتر سوخت اتومبیل خود را به طور سالانه تعویض کنید. حتی اگر مشکل جدی با آن نداشته باشید.

عوض کردن فیلتر، هزینه آنچنانی برای شما نخواهد داشت. و از صرف هزینه های بیشتر در بلند مدت برای شما جلوگیری خواهد کرد.

#غلطک#هرزگرد#میل تعادل#قطعه خودرو#پراید#پژو#ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی#خودرو#تسمه#تیغه #سنسور#رینگ#ریک#پلوس#اس۴تی#شمع#انجیکا#تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو#بلبرینگ#تیبا#دیسک#دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند#nkc##لنت#ترمز#واترپمپ#سیبک#قرقری#فرمان# دسته موتور#وایر#شمع#احتراق#طبق مثلثی#بوش#طبق#گردگیر#دیسک ترمز#سمند#ماندو#ضربه گیر#اکسل عقب#پژو۴۰۵#سیلندرترمز#ABS##دوسرپیچ#هیدرولیک#پژو۲۰۶مغزی#پمپ بنزین#

دیدگاه‌ها ۰

*
*