کاسه چرخ خودرو و عملکرد آن

یکی از انواع سیستم های ترمز، سیستم ترمز کاسه ای می باشد. که در آن ها ترمز از طریق اصطکاک بین قطعاتی به نام کفشک یا لنت بر روی قطعاتی سیلندر مانند چرخشی که کاسه چرخ (Brake Drum) یا همان کاسه ترمز ایجاد می گردد. اهمیت عملکرد صحیح سیستم ترمز بر کسی پوشیده نیست.

 قطعات زیادی دراین سیستم (سیستم ترمز) درگیرهستند. که هر یک به نوبه خود نقش مهمی ایفا می کنند. در صورت عدم عملکرد صحیح سیستم ترمز که می تواند به دلیل معیوب بودن هر یک از قطعات درگیردراین سیستم شود. می‌تواند منجر به تصادفات شدید و غیرقابل جبران شود. لذا توجه به قطعاتی همچون کاسه چرخ از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاسه چرخ، نوعی درپوش برای مجموعه ترمز است و وظیفه اصلی آن، محافظت از این مجموعه است. این قطعه در قسمت عقبی خودرو و زیر چرخ قرار دارد.

جنس کاسه چرخ از چیست؟

کاسه چرخ از آهن ساخته می شود تا در مقابل اصطکاک و فشار هنگام ترمزگیری، مقاومت لازم را داشته باشد. اغلب خودروها دارای ﺗﺮﻣﺰ ﮐﺎﺳﻪ ﺍﻱ در قسمت عقبی هستند. سیستم ترمز کاسه ای به دلیل ارزان و ساده بودن سیستم ترمزگیری به کار می رود. و روی مجموعه سیستم ترمز چرخ عقب قرار می گیرد.

 داخل کاسه چرخ، کفشک های ترمز قراردارند. و نحوه قرارگیری این کفشک ها به این صورت است که با درگیر شدن با کاسه چرخ نوعی اصطکاک به وجود می آورند. این اصطکاک موجب ترمزگیری و کم شدن سرعت چرخ و توقف خودرو می شود.

لبه دار نبودن کاسه چرخ و عدم خط و خش و شیار عمیق داخل کاسه چرخ در عملکرد قطعه اهمیت زیادی دارد. و همچنین در طول عمر لنت ترمز و ترمزگیری بهتر مؤثر است.

از دیگر نکات مهم این قطعه، تنظیم راحت لنت ترمز بعد از تعویض کاسه چرخ جدید با قدیمی است. و این نکته در قدرت ترمزگیری و کمتر شدن زمان توقف حائز اهمیت است. هنگام تعویض کاسه چرخ به سالم بودن لنت ترمز دقت کنید. توصیه می شود هنگام تعویض کاسه چرخ، لنت ترمز نیز تعویض شود.

تفاوت کاسه چرخ و دیسک چرخ چیست؟

دیسک چرخ دارای سطح مسطح تری است و در چرخ جلو خودرو نصب می شود ولی کاسه چرخ دارای عمق بیشتری است و در چرخ عقب خودرو نصب می شود.

#میل تعادل#قطعه خودرو #پراید #پژو #ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی #خودرو #تسمه #تیغه #سنسور#رینگ #ریک #پلوس #اس۴تی #شمع #انجیکا #تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو #بلبرینگ #تیبا #دیسک #دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند   #nkc##لنت #ترمز#واترپمپ#سیبک #قرقری #فرمان# دسته موتور#وایر#شمع#احتراق#طبق مثلثی#بوش #طبق#گردگیر#دیسک ترمز#سمند#ماندو#ضربه گیر#اکسل عقب#پژو۴۰۵#سیلندرترمز#ABS##دوسرپیچ#هیدرولیک#پژو۲۰۶

دیدگاه‌ها ۰

*
*