گردگیر پلوس چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

گردگیر پلوس قطعه ای است که وظیفه اصلی آن محافظت از قطعات داخلی می باشد. این محافظت در برابر ریزگردها و غبار و گردهای موجود در هوا است. که شامل قطعاتی می شود که روغن کاری شده و یا گیریس کاری شده اند. و بابت جلوگیری از پس دادن روغن موجود در قطعات است.

گردگیر پلوس کجا نصب می شود؟

این قطعه(گردگیر پلوس) مابین چرخ و گیربکس نصب می گردد. در واقع در جایی که نیرو در حال انتقال است. گردگیر پلوس در واقع قطعه‌ای است قیف مانند که در انتهای پلوس قرار دارد. و از برخورد گرد و خاک و… با سر پلوس‌ ممانعت می کند.

به دلیل مکان قرارگیری گردگیر در سیستم خودرو و ارتباط مستقیم آن با گیریس موجود در گیربکس بسیار حساس بوده و بعد از مدتی مستهلک و فاسد می شود که این فاسد شدن منجر به آسیب های بیشتری در قطعه و پاره شدن آن می شود.

 در نتیجه باعث پس دادن گیریس می شود. و همچنین باعث قفل شدن موتور و از بین رفتن آن می شود.

اگر گردگیر دچار مشکل شود به طوری که گرد و غبار به سر گیربکس و سر پلوس برسد باعث خرابی گیربکس و پلوس می شود. در این صورت متذکر می شویم که حتما از سلامت گردگیرها بررسی به عمل آید. و از جنس خوب و با کیفیت استفاده شود.

نکته مهم:

در مورد یکی دیگر از ویژگی های این قطعه می شود به این مورد اشاره کرد که اگر گردگیرها ضد روغن نباشند (که عموماً گردگیرها با قیمت پایین در بازار از این دسته هستند) هنگام استفاده با گیریسی که در پلوس وجود دارد برخورد می کنند. که این برخورد باعث می شود گردگیر از حالت عادی خود خارج شود و مقاومت خود را از دست بدهد پس بنابراین گردگیرهای ضد روغنی تحمل بالاتر و کیفیت بهتری دارند.

اگر همیشه در هنگام سرویس خودرو گردگیرها چک شود در این صورت، اگر پارگی داشته باشند می‏توان با تعویض آنها از خرابی سر پلوس جلوگیری کرد.

این قطعه در عین ساده به نظر رسیدن در نگاه اول بسیار قطعه‌ای حساس و موثر است. و استفاده از نوع بی کیفیت آن می‏تواند خسارت و هزینه بسیار زیادی جهت تعمیرات خودرو برجای بگذارد.

گردگیرها در هر خودرو دو نوع هستند:

  1. گردگیر پلوس سمت گیربکس inner boot
  2. گردگیر پلوس سمت چرخ Outer Boot
  1. #میل تعادل#قطعه خودرو #پراید #پژو #ایرانخودرو#سایپا #بوش #لوازم یدکی #خودرو #تسمه #تیغه #سنسور#رینگ #ریک #پلوس #اس۴تی #شمع #انجیکا #تک پلاتین #ان کاسی#نیلوخودرو #بلبرینگ #تیبا #دیسک #دینام#استپر #وایر#ال۹۰ #سمند   #nkc##لنت #ترمز#واترپمپ#سیبک #قرقری #فرمان# دسته موتور#وایر#شمع#احتراق#طبق مثلثی#بوش #طبق#گردگیر#دیسک ترمز#سمند#ماندو#ضربه گیر#اکسل عقب#پژو۴۰۵#سیلندرترمز#ABS##دوسرپیچ#هیدرولیک#پژو۲۰۶

دیدگاه‌ها ۰

*
*